Obostrzenia w czasie pendemii
Drodzy Rodzice, Uczniowie!
Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek sytemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19 – w dniach 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia będzie prowadzone nauczanie zdalne. Czas, w którym jesteśmy wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do poniższych informacji.
Podstawowym narzędziem komunikacji nauczycieli z uczniami, rodzicami jest messenger. Każdego dnia do uczniów będą przesyłane wiadomości poprzez informacje zamieszczone na utworzonych grupach dla poszczególnych klas z poszczególnych przedmiotów według planu nauczania W ten sposób będą realizowane treści z podstawy programowej.
Uczeń ma za zadanie codziennie zalogować się na konto grupy, przeczytać wytyczne nauczycieli i wykonać polecenia. W przypadku pytań, wątpliwości, niezrozumienia polecenia itp., prosimy kontaktować się bezpośrednio z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.
W związku z tym, że przy nauczaniu zdalnym uczniowie pracują przy komputerach prosimy o planowanie pracy z uwzględnieniem higieny pracy uczniów oraz zasad bezpieczeństwa w sieci.
Podstawowe zasady jak się uczyć:
- zmotywuj się do nauki, wyznacz sobie cel;
- nie odkładaj na później, zrób teraz;
- stwórz warunki do nauki, nie rozpraszaj się;
- stwórz plan pracy;
- bądź aktywny, nie nudź się;
- nie wkuwaj na pamięć, staraj się zrozumieć;
- powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj;
- rób zaplanowane przerwy!
Zachęcamy do korzystania ze stron proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej np.: epodrczniki.pl wolnelektury.pl/, gov.pl/zdalnelekcje, lektury.gov.pl, strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych, materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji, radiofonii i innych. Pamiętajmy o właściwych warunkach nauki zgodnej z higieną pracy umysłowej: odpowiedniej diecie, odpoczynku, zajęciach ruchowych. Propozycję zajęć ruchowych przesyłają nauczyciele wychowania fizycznego.
Pracując z komputerem staraj się zachować podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu:
- korzystaj z oprogramowania antywirusowego;
- otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób;
- ostrożnie pobieraj pliki z sieci;
- unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail;
- nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć;
- chroń swoje konta na serwerach społecznościowych;
- stosuj trudne do odgadnięcia hasła;
- czytaj regulaminy.
O wszelkich zmianach związanych ze zdalnym nauczaniem będziemy na bieżąco Państwa informować. Wspólnym wysiłkiem poradzimy sobie w tej trudnej dla całego kraju sytuacji.
Pozdrawiam całą Społeczność szkolną i życzę zdrowia i wytrwałości.
Dyrektor szkoły – Dorota Podgórna-Palka
Harmonogram konsultacji:
Poniedziałek 9:35 – 11:15
Środa 9:35 – 11:15
Piątek 9:35 – 11:15
Oświadczenie Rodzica dziecka, które będzie brało udział w konsultacjach z nauczycielem – do pobrania
Procedury – postępowania w czasie udzielania konsultacji uczniom w czasie epidemii koronawirusa COVID – 19
1. Od 25 maja br. umożliwiamy konsultacje dla uczniów klasy VIII szkoły podstawowej.
2. Od 1 czerwca br. umożliwiamy konsultacje dla wszystkich uczniów szkół podstawowych.
3. Grupa nie może liczyć więcej jak 12 osób.
4. Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli). Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów, które się w niej znajdują.
5. Z sali, w której przebywa grupa, zostają usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć są dokładnie czyszczone lub dezynfekowane.
6. W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów wynosi min. 1,5 m (1 uczeń – 1 ławka szkolna).
7. Z zajęć w formie konsultacji w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej.
8. Konsultacje będą odbywać się wg. ustalonego harmonogramu, który zostanie podany rodzicom i uczniom przez dziennik
9. Rodzice zobowiązani do bycia dostępnym pod zadeklarowanym numerem telefonu.
10. Rodzic musi wydać zgodę na pomiar temperatury ciała ucznia w momencie wchodzenia do szkoły oraz jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
11. W przypadku zaobserwowania przez nauczycieli niepokojących objawów chorobowych ucznia, rodzic zostanie w trybie natychmiastowym poinformowany telefonicznie i ma obowiązek niezwłocznie odebrać ucznia ze szkoły
Zasady korzystania z biblioteki
1. Biblioteka szkolna będzie czynna w poniedziałek godz od 8:00 do 9:00,
2. Uczniowie telefonicznie lub przez komunikator zamawiają u bibliotekarza lektury lub inne książki,
3. Książki, lektury które zostaną przygotowane przez bibliotekarza i przygotowane dla ucznia w małej sali (nr3) obok biblioteki.
4. Zamówione lektury, książki będą podpisane dla którego ucznia są przygotowane i umieszczone w małej sali dzień przed odebraniem ich przez ucznia.
5. Uczeń, który oddaje książki, lektury zostawia je na specjalnie przygotowanym stoliku w korytarzu na parterze.
Zasady obowiązujące nauczycieli
1. Nauczyciele na spotkaniach wyjaśniają uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone.
2. Nauczyciele na zajęciach z uczniami mają obowiązek dopilnować, aby uczniowie nie pożyczali sobie przyborów i podręczników.
3. Nauczyciele informują uczniów, którzy przychodzą na konsultacje jakie podręczniki i materiały mają zabrać ze sobą aby nie pożyczali ich od siebie w trakcie zajęć.
4. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
5. Należy wietrzyć salę, w której odbywają się konsultacje, co najmniej raz na godzinę.
6. Nauczyciele zwracają uwagę, aby uczniowie często i regularnie myli ręce.
7. Nauczyciel po zakończeniu zajęć sprowadza uczniów z zachowaniem odstępu i pojedynczo wpuszcza do szatni. Uczeń przebiera się opuszcza szatnię i dopiero może zostać wpuszczony kolejny uczeń.
8. Nauczyciele stosują się do zasad:
a. higieny rąk (mycie i dezynfekcja),
b. higieny dróg oddechowych (podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce),
c. konieczność stosowania środków ochrony osobistej (np. rękawiczek, maseczek itp.) oraz mycia i dezynfekcji rąk, w tym szczególnie: a. przed i po kontakcie z dziećmi i młodzieżą,
d. po kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem,
e. po usunięciu środków ochrony osobistej,
a Nie należy nosić biżuterii w szkole, – na rękach poniżej łokcia nie można nosić żadnych pierścionków, zegarków, bransoletek, gdyż utrudniają one prawidłowe umycie, dezynfekcję rąk b Na zajęcia obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych, chyba , że zaistnieje sytuacja wyjątkowa.
Zasady obowiązujące ucznia
1. Otrzymujesz możliwość konsultacji indywidualnych lub grupowych. Zapoznaj się z ich harmonogramem.
2. Nie umawiaj się na konsultacje, jeżeli jesteś chory lub w Twoim domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
3. Jeżeli umówiłeś się na konsultacje, a nie możesz przyjść, zgłoś ten fakt odpowiednio wcześniej – nauczyciel będzie mógł zaprosić w zastępstwie innego ucznia.
4. Zabieraj do szkoły własny zestaw podręczników i przyborów. W szkole nie będziesz mógł ich pożyczać od innych uczniów.
5. W drodze do i ze szkoły korzystaj z osłony na usta i nos oraz zachowuj dystans społeczny.
6. Przed wejściem do szkoły obowiązkowo zdezynfekuj ręce, a jeżeli masz przeciwwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji natychmiast umyj ręce. 7. Zasady korzystania z szatni.
– do szatni wchodzimy pojedynczo,
– obuwie ma być umieszczone w worku,
– po wyjściu z szatni udajesz się do sali, w której będziesz miał zajęcia, tam możesz zdjąć maseczkę.
8. Bezwzględnie stosuj zasady higieny: często myj ręce wodą z mydłem i nie podawaj ręki na powitanie, zachowuj dystans, a także unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
9. Zwracaj uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania. Stosownie zwracaj uwagę innym w tym zakresie.
10. Unikaj większych skupisk uczniów, zachowuj dystans przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły.
11. Jeżeli korzystasz z biblioteki szkolnej, wcześniej zapoznaj się ze szczegółowymi zasadami wypożyczania książek.
12. Na zajęciach obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u nauczycieli
1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
2. Do pracy z dziećmi nie będą angażowani pracownicy/nauczyciele powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
3. Na pomieszczenie do odizolowania pracownika wskazującego objawy chorobowe zh3>
ostaje wyznaczone odrębne pomieszczenie.- (pokój trenera)
4. Wszyscy pracownicy zobowiązani są do zapoznania się z procedurą postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem oraz potrzebnymi numerami telefonów (SANEPiD, Organ Prowadzący i Organ Nadzorujący, służby medyczne).
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia CIVID – 19
1. Nauczyciele/pracownicy w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni zostać w domu i skontaktować się telefoniczie ze Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Nowym Sączu oraz powiadomić Dyrektora. W razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie (999 lub 112) i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
2. W przypadku wystąpienia u nauczyciela/pracownika niepokojących objawów sugerujących zakażenie Dyrektor niezwzłocznie odsuwa go od pracy. Jeżeli niepokojące objawy występują u nauczyciela wstrzymuje również przyjmowanie uczniów do szkoły. Obowiązkowo powiadamia Stacją Sanitarno -Epidemiologiczną w Nowym Sączu, Organ Prowadzący, Organ Nadzorujący szkołę, a nauczyciel/pracownik stosuje się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
3. Obszar, w którym poruszał się i przebywał w/w nauczyciel/pracownik poddaje się gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji.
4. Należy stosować się ściśle do zaleceń SANEPiD- u przy ustalaniu wdrażania dodatkowych procedur w konkretnym przypadku.
5. Należy przygotować listę osób przebywających w tym samym czasie z osobą podejrzaną o zakażenie zaleca się im stosowanie do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
6. Zawsze w przypadku wątpliwości należy się zwrócić do SANEPiD-u w celu konsultacji lub uzyskania porady.